Žmogaus organai sensta nevienodai

Jai Jam

Senėjimas yra neišvengiamas procesas, kuris paveikia visus žmogaus organus ir audinius. Tačiau ne visi jie sensta vienodu greičiu ir būdu. Mokslininkai tyrinėja, kaip skirtingi organai keičiasi su amžiumi ir kokie veiksniai gali sulėtinti ar pagreitinti jų senėjimą. Vienas iš tokių veiksnių yra telomerų ilgis.

Telomerai yra DNR grandinės galuose esantys nukleotidų kartojimai, kurie apsaugo chromosomas nuo pažeidimų ir susiliejimo. Kiekvieno ląstelės dalijimosi metu telomerai trumpėja, kol pasiekia kritinį ilgį, kai ląstelė nebegali dalintis ir miršta. Telomerų ilgis yra laikomas biologinio amžiaus rodikliu, nes jis atspindi ląstelių senėjimą ir funkciją.

Neseniai atliktas tyrimas, kurio rezultatai paskelbti žurnale „Nature Communications“[^1^][1], parodė, kad skirtinguose žmogaus organuose telomerų ilgis yra nevienodas ir kinta skirtingai su amžiumi. Tyrėjai išanalizavo 6391 mėginį iš 21 organo, gautus iš 556 donorų, kurių amžius svyravo nuo 0 iki 103 metų. Jie nustatė, kad kai kurie organai, pvz., smegenys, širdis ir inkstai, turi ilgesnius telomerus nei kiti, pvz., kepenys, plaučiai ir kraujas. Be to, jie pastebėjo, kad kai kurie organai, pvz., smegenys ir inkstai, išlaiko ilgesnius telomerus ilgiau nei kiti, pvz., kepenys ir plaučiai.

Tyrėjai taip pat išsiaiškino, kad telomerų ilgio pokyčiai priklauso nuo organo tipo, lyties ir amžiaus. Pavyzdžiui, moterų smegenyse telomerai yra ilgesni nei vyrų ir mažiau trumpėja su amžiumi. Taip pat moterų širdyse telomerai yra ilgesni nei vyrų iki 40 metų, bet po to jų ilgis sutampa. Kepenyse telomerai yra trumpiausi ir greičiausiai trumpėja su amžiumi abiejų lyčių atveju.

Tyrėjai mano, kad jų atradimai gali padėti suprasti, kodėl kai kurie organai yra labiau linkę įvairioms ligoms ir sutrikimams su amžiumi, pvz., Alzheimerio liga, širdies ir kraujagyslių ligos, inkstų nepakankamumas ir kt. Jie taip pat tikisi, kad jų tyrimas paskatins naujus būdus gydyti ir prevenciją, kurie būtų nukreipti į telomerų ilgį ir jo poveikį organų funkcijai ir senėjimui.

[^1^][1]: Telomere length analysis of human organs [Nature Communications](http://www.technologijos.lt/n/mokslas/zmogus_ir_medicina/S-64210/straipsnis/Kokiais-etapais-sensta-skirtingi-zmogaus-organai-pirmieji-pozymiai---jau-nuo-18-metu)